Prokazování přijetí zdanitelného plnění zatíženého podvodem

Spisová značka: 7 Afs 200/2016 - 21
Soud: Nejvyšší správní soud
Datum rozhodnutí: 2. 2. 2017
Kategorie: Daň z přidané hodnoty
Stáhnout jako PDF

Správce daně doměřil plátci DPH proto, že neprokázal přijetí zdanitelného plnění. KS a NSS daly správci daně za pravdu a nárok na odpočet odmítly.

KOMENTÁŘ DAŇOVÉHO KONZULTANTA

Ačkoliv ve prospěch plátce vypovídali svědci a plátce si nechal vypracovat znalecký posudek, který potvrdil, že granulát pro výrobu spotřeboval, správce daně nárok na odpočet neuznal. Důvodem byly rozpory v účetní evidenci, odmítnutí výpovědi jedním z navržených svědků (aby se vyhl možnému stíhání) a zatížení transakcí podvodem (z judikátu nevyplývá, který článek daň neodvedl, stěžovatelka to nicméně naznačuje ve své argumentaci a vyplývá to z dalšísch informací).

Z judikátu vyplývá, že pokud je obchod zatížen podvodem, je potřeba pochybnosti správce daně vyvrátit naprosto bezvadnými důkazními prostředky, zejména vlastné evidencí, svědeckými výpověďmi bez rozporů apod. 

Dříve často používaný argument, že kupující není odpovědný za podvod dodavatele nemá šanci obstát, pokud příjemce neprokáže, že o podvodu nemohl vědět a udělal vše rozumné proto, aby se na něm nepodílel.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY V DISKUZI

Přidat komentář

Pro tuto funkci je nutné být přihlášen/a.

Registrace