9 Afs 356/2017 - chybějící náležitosti odvolání znemožňují rozhodnutí o něm

Spisová značka: 9 Afs 356/2017 - 45
Soud: Nejvyšší správní soud
Datum rozhodnutí: 31. 10. 2018
Kategorie: Daň z přidané hodnoty
Stáhnout jako PDF

Poplatník podal správci daně podání v němž uplatňoval jak námitky proti exekuci tak podal odvolání proti zajišťovacím příkazům. Nebylo tak zcela jasné, co je obsahem podání, zejména jaké jsou odvolací důvody. Správce daně o odvolání rozhodl (zamítl jej), nicméně soudy dospěly k závěru, že takový postup byl nesprávný.

Aby bylo možné o odvolání rozhodnout, musí být zcela jasné, že odvolání má všechny zákonem požadované náležitosti. Pokud tomu tak není, je na správci, aby odvolatele vyzval k doplnění. Pokud tak neučinil, nemohl o dovolání rozhodnout.

Odvolání může být velmi stručné (například obecně popsaný odvolací důvod), ale zákonné náležitosti musí být v takovém podání obsaženy, jinak o něm nelze rozhodnout. V této souvislosti se diskutovalo rozhodnutí 4 Afs 143/2014 – 22, které reagovalo na odlišný případ, kdy odvolání bylo velmi stručné a odvolatel jej již nedoplnil - zde soud potvrdil, že o takovém podání bylo možné rozhodnout, protože přes svou strohost obsahovalo základní náležitosti, především důvody nezákonnosti rozhodnutí.

 

KOMENTÁŘ DAŇOVÉHO KONZULTANTA

V daném případě není zcela jasné, zda se jednalo o snahu protahovat řízení, resp. snahu "nachytat správce daně na švestkách", soudy každopádně postup správce daně zcela správně zhodnotily jako nezákonný. Zejména s ohledem na předmět řízení (šlo o zajišťovací příkazy), měl správce daně postupovat s větší opatrností a odvolatel k doplnění vyzvat a nedělat si o obsahu podání vlastní úsudek. Je zřejmé, že u tak závažného řízení jako je posuzování oprávněnosti vydat zajišťovací příkaz by neměly existovat jakékoliv pochybnosti o procesní korektnosti na straně správce daně. 

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY V DISKUZI

Přidat komentář

Pro tuto funkci je nutné být přihlášen/a.

Registrace